Skip to Main Content

Apply Now to the University of Wyoming apply now

Healthy Eating

Featured Information

Eggs in a cast iron skillet

Real Food

University of Wyoming Extension can help. The Real Food program is based on the Social Cognitive Theory. It includes hands-on cooking and interactive discussion through five 2-hour lessons. Results

Appetite for Knowledge

Asparagus

How to Cook Asparagus

Did you know that asparagus is a fat-free, low sodium vegetable that provides lots of nutrients and only has three calories per spear?   Of course,

Variety of green lettuces

Seeing (Leafy) Green

Greens are an excellent food you can eat regularly to help improve your health. Leafy green vegetables are low in calories and packed with fiber

Man looking at food package

Eating Healthy On A Budget

Eating healthier is important because it will help you to live a longer, healthier, more active life. The problem with eating healthy is that it

Follow UW Nutrition and Food Safety

Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Rules of Use. Thank You.

For more information, contact a University of Wyoming Nutrition and Food Safety Educator at nfs@uwyo.edu or Ask an Expert.

Recipes - Try One Now!

Have a Question?

Contact Our Expert!

Email: nfs@uwyo.edu

Extension Educator:
Vicki Hayman – (307) 746-3531

University of Wyoming Extension

Subscribe to UW Nutrition and Food Safety Newletters

Loading
Asparagus

How to Cook Asparagus

Did you know that asparagus is a fat-free, low sodium vegetable that provides lots of nutrients and only has three calories per spear?   Of course, by the time you add butter and seasonings, you might have much higher fat and sodium levels! Nutrient Dense Why is asparagus so nutrient-dense?  It is because it has Folate (reduces the risk of heart disease, dementia and neural tube defects), Vitamins A and C (reduces the risk of heart disease and certain cancers plus

7 layer salad

Favorite Classic : Seven-Layer Salad

Remember the Seven-Layer Salad? This is a salad that has been around the block and back, yet has held its own through time. A Classic The layered salad idea isn’t a new one. I think many families have their own version of how they make this favorite classic Seven-Layer Salad. This is an appealing salad when made in a trifle bowl or large clear glass bowl, and the dressing couldn’t be easier. They say we first eat with our eyes.

Man and women preparing food in kitchen

Improve Your Cooking Efficiency

Wouldn’t it be nice if you had food prepared before you got home from work or if a few steps were completed in the dinner-making process? Well, this can be done with some planning on your part. Here are a few ideas and how to save time in the kitchen. Stock Your Pantry Make sure your pantry is always stocked. Nothing kills the cooking moment like not having the ingredients that you need on hand! Menu planning will allow for

Peanuts in shell

Goober Peas To Nutritional Gold

March is National Peanut month and while many times peanuts can get a bad rap because of peanut allergies. They are a super healthy and inexpensive source of nutrients and protein. Let’s dispel one myth before we go any farther: the peanut is not a nut! It’s a legume, related to beans and peas, and marked by the distinct oddity that after fertilization, it pushes itself underground to mature. History Peanuts have a humble origin starting in South America and

Variety of green lettuces

Seeing (Leafy) Green

Greens are an excellent food you can eat regularly to help improve your health. Leafy green vegetables are low in calories and packed with fiber along with vitamins and minerals. Fiber is an important component of our diet, but most people eat too little. This is, in part, due to higher consumption of convenience and refined foods in our food supply, which are most often low in fiber. Additionally, Americans are not eating as many vegetables per day as dietary

Man looking at food package

Eating Healthy On A Budget

Eating healthier is important because it will help you to live a longer, healthier, more active life. The problem with eating healthy is that it seems to cost a lot more to eat healthy. I can go down to the store right now and buy a box of ramen noodles for $4, a can of processed pasta and sauce for $1, a value sized bag of cereal for $4-5, and a gallon of milk $4. Buy 5 or 6 cans

1000 E. University Ave. Laramie, WY 82071
UW Operators (307) 766-1121 | Contact Us | Download Adobe Reader